QiGong

QiGong - Ćwiczenia Qi Gong

Qi Gong – energia zdrowia

Qi Gong (chi kung, wym. Czi Kung) to chińskie zdrowotne ćwiczenia ruchowo-oddechowe
System Qi Gong uważany jest za integralną część tradycyjnej medycyny chińskiej.

Praktykowanie qigong’u służy kilku celom: wzmacnianiu zdrowia i zapobieganiu chorobom, samoleczeniu i poprawie samopoczucia psychicznego, jak również może służyć do rozwinięcia uzdrawiającej pro-zdrowotnej energii, aby praktykować qigong leczniczy (przekazywanie pacjentom uzdrawiającej energii chi). 

Historia Qi Gong

Wykopaliska archeologiczne świadczą o tym, że Qi Gong praktykowany jest co najmniej 5 tysięcy lat. Znalezione z tego okresu wazy przedstawiają postacie ludzkie w pozycjach qigongu. Niektóre najstarsze szkoły i systemy Qi Gong’u utrzymują, że tego typu ćwiczenia zdrowotne sięgają w przeszłość nawet 7 tysięcy lat wstecz. Z kolei na znalezionych sprzed 3 tysięcy lat kościach i skorupach żółwi odnaleziono najstarsze kaligrafie słowa Chi. 

Chi Gong to tradycyjna chińska metoda wspierania zdrowia i utrzymywania wewnętrznej harmonii. Z czasem zaczęła się nieco modyfikować. Np. bardzo znane obecnie Tai Chi Chuan jest późniejszą formą Qi Gongu, która miała spełniać cele zarówno zdrowotne, jak i bojowe. Również w późniejszych formach Qi Gongu widać pewne wpływy indyjskiej jogi – formy te operują dodatkowo techniką krótkiego zatrzymywania oddechu, czy też zaciskania energii w rejonie brzucha. 

Sama metoda Qi Gong jest zbiorem ćwiczeń wolnych od jakiegoś jednoznacznego przyporządkowania kulturowego, czy religijnego. Praktykować ją może każdy, niezależnie od swoich przekonań, światopoglądu i wyznania – doświadczając jej dobroczynnego wpływu na zdrowie i psychikę. W samych Chinach Qi Gong mógł wyrażać idee zarówno taoistyczne, buddyjskie i konfucjańskie, ale nade wszystko był systemem zdrowotnym integralnie związanym z tradycyjną medycyną chińską

Medycyna Integralna - Ćwiczenia Ruchowo-Oddechow Qi Gong

Co dają nam ćwiczenia Qi Gong?

Qi Gong to zwłaszcza metoda wzmacniania swojego zdrowia i wspierania długowieczności. Pozwala utrzymać odpowiednio wysoki poziom sił witalnych, wspiera elastyczność mięśni oraz pomaga zachować harmonię pomiędzy aktywnością organów wewnętrznych (zgodnie z teorią pięciu przemian: pomaga utrzymywać równowagę pomiędzy funkcjami nerek, wątroby, serca, śledziony i trzustki oraz płuc). Qi Gong sprzyja zachowaniu zdrowia i witalności na długie lata, a osobom starszym pomaga w przeżywaniu pogodnej i szczęśliwej starości. Ćwiczenia działają także odmładzająco i regenerująco na organizm. 

Jednocześnie wypracowanie odpowiedniego poziomu napięcia w tkance mięśniowej i odpowiednich proporcji w aktywności organów wewnętrznych sprzyja doświadczaniu harmonii emocjonalnej i psychicznej. Ćwiczenia te odprężają i relaksują przywołując stan wewnętrznego komfortu i dobrostanu.
Qi Gong to zatem także prosta i skuteczna metoda rozwijania swojej inteligencji emocjonalnej – poprawia kontakt ze swoim ciałem oraz pomaga zbudować równowagę pomiędzy ciałem i umysłem, co jest czynnikiem sprzyjającym zdrowiu psychicznemu. Jednocześnie ćwiczenia te pomagają uświadomić sobie stan własnych emocji i doprowadzić je do harmonii

W samych tradycyjnych Chinach Qi Gong był postrzegany jako narzędzie wzmacniania zdrowia i rozwijania wewnętrznego szczęścia. Zaprowadzenie równowagi na poziomie ciała i emocji sprzyja bowiem uspokojeniu i umysłu i jasności myślenia oraz tworzy dobry fundament pod ogólny rozwój świadomości i rozwój duchowy. 

Tradycyjne chińskie spojrzenie na szczęście i rozwój człowieka zawierało się w triadzie: ziemia-człowiek-niebo. W praktyce oznaczało to zarówno osiągniecie poczucia zakorzenienia w życiu i w naturze oraz wzmocnienie zdrowia (ziemia), jak i rozwiniecie stanu spokoju umysłu i jasności świadomości (niebo), a także stworzenie dobrych relacji interpersonalnych i harmonijnego funkcjonowania w codzienności (człowiek). Zwiększenie swojej witalności i poprawa zdrowia oraz ogólna poprawa samopoczucia i jasności myślenia, sprzyjają lepszemu wyrażaniu się w życiu i osiąganiu lepszych rezultatów w swoich zadaniach rodzinnych, zawodowych, czy artystycznych. 

Jak wyglądają ćwiczenia Qi Gong

Najbardziej charakterystyczne elementy Qi Gong to ćwiczenia ruchowo-oddechowe zbliżone do ruchów Tai Chi. Różnica polega na tym, że ruchy Qi Gong zazwyczaj są łatwiejsze, niż ruchy i sekwencje tego drugiego systemu. Tai Chi Chuan wywodzi się bowiem z Qi Gongu, ale miał na celu połączenie działania zdrowotnego i energetycznego z zastosowaniem bojowym – tak by ćwiczący żołnierze mogli używać go w walce. Dlatego wiele ruchów Tai Chi ma postać powolnie wykonywanych bloków przed ciosem i powolnych ataków. Qi Gong natomiast skupia się głównie na walorach zdrowotnych i wytworzeniu stanu wewnętrznej harmonii. Dlatego jego ruchy nie muszą być tak rozbudowane i trudne.

Ćwiczenia ruchowo oddechowe Qi Gong mogą wykonywać osoby w każdym wieku, niezależnie od swojej sprawności fizycznej. Nie jest tutaj wymagane jakieś szczególne wysportowanie, czy rozciągnięcie ścięgien. Ćwiczenia te mogą z powodzeniem wykonywać nawet osoby w wieku bardzo podeszłym.  Stopniowo, w miarę treningu i zagłębiania się w tę metodę, ścięgna i całe ciało stają się elastyczne, a my czujemy się bardziej odmłodzeni i zregenerowani. 

Drugą grupą ćwiczeń Qi Gong są ćwiczenia związane z wyobraźnią i rozwijaniem stanu medytacji. Np. ćwiczenie wizualizowania w punkcie ciężkości ciała gorącej czerwonej kulki wielkości „ping-ponga”, przy jednoczesnym odczuwaniu ciepła w tym rejonie ciała, wpływa bardzo głęboko na relaks i komfort układu wegetatywnego. Z kolei głębokie rozluźnienie i wyciszenie umysłu podczas ćwiczenia drzewo wywołuje głęboką regenerację organizmu i sprzyja odbudowie i wzmacnianiu naszych sił życiowych. 

System Qi Gong zawiera także proste i skuteczne techniki oddechowe pozwalające nam odprężyć się wtedy, gdy tego potrzebujemy. Ćwiczenia te pomagają wytworzyć dobrą komunikację pomiędzy świadomością i podświadomością, pomiędzy ciałem i umysłem oraz wolicjonalnym i autonomicznym układem nerwowym. Dzięki nim dużo łatwiej i z większą przyjemnością wykonujemy podstawowe ćwiczenia ruchowo-oddechowe

Medycyna Integralna - Ćwiczenia Ruchowo-Oddechow Qi Gong
Medycyna Integralna - Ćwiczenia Ruchowo-Oddechow Qi Gong