System tradycyjnych chińskich ćwiczeń zdrowotnych Qi Gong posiada proste, bardzo pomocne dla naszego dobrego samopoczucia, ćwiczenia oddechowe. Celem takich relaksujących i głęboko regenerujących ćwiczeń oddechowych jest stworzenie harmonii pomiędzy ciałem i umysłem. Wagę ćwiczeń oddechowych dla zdrowia człowieka podkreślał słynny mistrz Huang Zhen żyjący jeszcze w okresie dynastii Tang (618 – 907). Ćwiczenia tego typu znajdują bardzo duże zastosowanie w kultywowaniu harmonii ciała i ducha.
Podstawowym ćwiczeniem oddechowym Qi Gong jest skupianie się podczas wdechu na idei pobierania nowego tlenu i nowej ożywczej energii, zaś podczas wydechu – na idei wydalania dwutlenku węgla i uwalniania się od starej zużytej energii. A zatem oddychając w sposób zrelaksowany i skupiony pamiętamy przez jakiś czas, że wdech działa wzmacniająco, a wydech działa oczyszczająco.
Szczególnie podkreśla się fakt, że w nocy, gdy zachodzi wiele procesów oczyszczających organizm, dochodzi także do pewnego nagromadzenia niewłaściwej chi (energii życiowej), która powinna być usunięta przez kilka świadomych oddechów, podczas których wydech jest mocniej zaakcentowany. Taki oczyszczający, poranny oddech, powinien zawierać nieco wymuszony i lekko wydłużony wydech.
Oczywiście należy pamiętać o tym, że nie powinniśmy nigdy przesadzać z forsowaniem oddechu. Nawet jeśli wykonujemy mocniejsze wydechy, to ćwiczeń tego rodzaju nie powinniśmy wykonywać zbyt długo. Inną bowiem, bardzo ważną zasadą chińskich ćwiczeń oddechowych, jest odczuwanie podczas ich wykonywania komfortu, swobody i płynności.
Aby zwiększyć efektywność ćwiczeń tego typu i bardziej zaangażować swoją wyobraźnię, można myśleć, że podczas takiego oddychania zachodzi wymiana energii zarówno w naszych płucach, jak i we wszystkich porach naszego ciała. Istnieje także wersja, w której praktykujący skupia się, że oczyszcza i wzmacnia nie tylko całe ciało i organizm, ale także konkretny wybrany narząd, który potrzebuje naszego wparcia.